Uyarı Bu sitede en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Devam ederseniz, bu siteden çerez almayı kabul ettiğinizi varsayıyoruz. OK

Nadir Görülen Bal Arısı Hastalıkları

11/11/2014
ile Uzman Arıcılık
Bal Arısı Torba Hastalığı

Bal Arısı Torba Hastalığı

Genellikle Avrupa Yavru Çürüklüğü Hastalığına benzeyen bir hastalık olarak tabir edilir. Torba hastalığına bu ismin verilme sebebi petek gözü içerisindeki larvanın çürümesi sebebi ile kurtçuğun içi boşalır ve larva boş bir torba görünümünü alır. Larva çürüdükçe beyaz renkli olan dış görünümü giderek koyulaşır ve kahverengi haline dönüşür. Larva tamamen kuruduğunda içi boş bir görüntü meydana gelir.

Bu tip bal arısı hastalığının Avrupa yavru çürüklüğü hastalığının tedavi yöntemleri ile aynı yöntemler kullanılır.

Avrupa yavru çürüklüğü tedavi yöntemlerine değinecek olur isek hastalık etmenini taşıyan koloniler başka bir yere aktarılmamalı ve diğer arı kolonisi ile kesinlikle kovan birleştirme işlemi gerçekleştirilmemelidir. Arı kolonileri torba hastalığına yakalandığında bal arılarına şurup ya da arı yemi verilerek güçlendirilmelidir. Bu esnada arıcılık malzemelerinin temiz ve steril olarak kullanılması gerekir. Aksi taktirde diğer kovanlara da hastalık yayılma olasılığı artar. Daha önce başka kovanlarda kullanılan kabarmış temel petekler, polenler temiz olarak kullanılmalıdır. Bu hastalıkla mücadele ederken varroa ile de ilgili mücadelelerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Şuruplama yapılırken arılar zayıfladığı için dışarıdan gelebilecek yağmacılık eylemlerinin önüne geçilmeli, gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Arı şurubu ya da arı yemi ile besleme yapılır iken de bulaşığı olmayan yani temiz besin takviyelerinin yapılması gerekmektedir. Bu tip unsurlara dikkat edildiğinde arı kolonisindeki hastalıklar yok olur ve sağlıklı bir şekilde koloninin yaşaması sağlanır.