Ürün
:
Sır Tarağı İnce Saplı
Fiyat
:
7,00 TL
ÜRÜN BİLGİSİ

Sır Alma Tarağı

Arıcılık malzemelerinden olan sır alma tarağı ergonomik plastik saplı paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiş dişlilere sahiptir. Kullanımı oldukça kolaydır.

 

Sır Alma Nasıl Yapılır?

Bal süzme makinelerine koymadan önce ballı çerçevlerin sırlarının alınması gerekir. Böylece yüksek hızla dönerken merkez kaç kuvveti ile gözler içerisindeki bal çerçeve dışarısına fırlar ve makinenin dibine doğru akar ve toplanır. İşte bu işlemin öncesinde sırların alınması sır bıçağı ya da sırtarağı ile gerçekleştirilir. 

Paslanmaz çelik ya da diğer metallerden imal edilmiş olup uç kısımları uzun ve sivridir, sivri kısımlar metal boyları kadar sırın üst tarafından sokulur ve çerçeveye dik olarak kaldırılır. Böylece tarağın girdiği petek parçasından sırlar kaldırılmış olur.

Sır tarağı ile çalışmak bıçak ile kesmeden daha fazla zaman gerektirir. Bu sebeple yeni bir sır tarağı geliştirilmiş olup sır rulosu şeklinde olan alet, boyacı fırçası gibi sır gözleri içerisine itilir ve bal süzülmeye başlar.Daha sonra sırları alınmış, delinmiş ya da kesilmiş çerçeveler süzme makinesi ile yüksek hızda çevrilerek bal peteklerinden süzülür.