Ürün
:
NosEND (Nosema)
Fiyat
:
15,00 TL
ÜRÜN BİLGİSİ

NosEND

Bal arılarının ihtiyaç duyduğu arı vitamini ve bal arıları için iz elementleri içermektedir. Arılardaki nosema hastalığına da iyi gelen arıcılık malzemelerindendir. 

Arıların şuruplarına, arı kekine ya da fondan şekere karıştırılarak kullanılabilir. Nosema hastalığı Nosema apis denilen bir protozoadır. Spor yaparak çoğalırlar. Yetişkin bal arılarında görülür.  Nosema rahatsızlığı arılarda ishale sebep olmaktadır.  Nosema apis bal arılarının sindirim sistemlerine yerleşerek urada sporlar ile çoğalmaktadır. Bal arılarına pis sulardan ve pis yiyeceklerden geçmektedir.

Bal arılarının nosema hastalığına yakalandığını ancak mikroskop altında bal arısı bağırsağını inceleyerek bilebilirsiniz. Ancak mikroskop altında nosema sporları görülmektedir.

Bal arılarını nosema rahatsızlığından korumak için rutubetli ortamdan arılar uzaklaştırılmalı, ilkbahar ve sonbaharda bal arısı kolonileri güçlendirilmeli, genç olan işci arı mevcudiyeti arttırılmalıdır.

Tedavi için 1 litre şuruba 4 gram karıştırılabilir, 1 kg kekin içerisine ya da 1 kg fondan şekerin içerisine 4 gram karıştırılarak kullanılabilir. 

25 litre şuruba 1 paket 100gramlık paketin tamamını kullanabilirsiniz.